اطلاعات عمومی

خصوصیات و فواید ظروف چدن

ظروف چدن از قدیمی ترین نوع ظروف آشپزی در جهان است. این ظروف محاسن و خصوصیاتی دارند که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

اشتراک گذاری

خصوصیات و فواید ظروف چدن

مزایای ظروف چدن

قدیمی ترین ریخته گری چدن به تمدن های باستانی ساکن جلگه های بین النهرین نسبت داده شده است . چینی ها اولین مردمانی بودند که قطعات چدنی را بطور منظم و با موفقیت تولید می کردند . بسیاری از قطعات چدنی قدیمی بسیار سودمند هستند، و از جمله میتوان به اجاقهای خوراک پزی ، لوازم آشپزخانه و وسایل کشاورزی اشاره کرد . در سال 11 میالدی ،اروپائی ها از چدن اشیائی نظیر ناقوس ، توپ ، گلوله و لوازم آشپزخانه می ساختند . امروزه طراحان ، مهندسان و مصرف کنندگان به خواص منحصر به فرد چدن به خوبی پی برده اند ، بطوریکه امروزه چدن در دنیای جدید نقش بسیار مهمی دارد . چدن آلیاژ کربن ، سیلیسیم با پایه آهن می باشد که همیشه مقدار معینی منگنز ، فسفر و گوگرد در آن وجود دارد . البته به منظور تغییر خواص فیزیکی و مکانیکی چدنها عناصری نظیر مس ، مولیبدن ، نیکل ، کروم نیز به آن می افزایند .چدن ها بصورت زیر تقسیم بندی می شوند .

 

1 – چدن خاکستری : دارای سطح مقطع تیره و دارای خاصیت ماشینکاری عالی
2 -چدن سفید : دارای سطح مقطع خاکستری روشن و دارای مقاومت در برابر سایش
3 -چدن چکش خوار : دارای قابلیت تغییر فرم پایدار
4 -چدن کروی : دارای گرافیتهای کروی در سطح مقطع
5 -چدن آلیاژی : دارای مقاومت در برابر ضربه و سایش

 

ظروف چدنی نچسب از چدن خاکستری ساخته شده و در قالب های ماسه ای ریخته گری می شوند . این چدنها حساسیت کمتری نسبت به ترک برداری داشته و همچنین دارای خاصیت ماشینکاری و مقاومت فرسایش عالی و نیز قدرت ضربه گیری زیاد می باشد.

 

مزایای ظروف نچسب چدنی
 
1 -کاهش مصرف انرژی
ظروف نچسب چدنی دارای ظرفیت دارای ظرفیت گرمائی و ضریب انتقالی حرارتی بالا بوده و لذا ابتدا حرارت را کاملا در خود ذخیره کرده و پس از اشباع شدن سریعا و بطور یکنواخت به مواد غذائی انتقال می دهد .بنابراین با کمترین انرژی حرارتی ، بیشترین انتقال حرارت صورت گرفته و در مصرف انرژی صرفه جویی فوق العاده ای میشود .
 
2 -پخت آسان، سریع و یکپارچه
در ظروف نچسب چدنی انتقال حرارت در تمامی سطوح درگیر با مواد غذائی بصورت کاملا یکنواخت و تدریجی بوده و لذا توزیع حرارت در تمامی مواد بطور یکسان خواهد بود . این امر موجب پخت یکپارچه مواد غذائی شده و اصطالحا غذا جا افتاده می شود .
 
3 -حفظ ارزشهای غذایی
طراحی درب ظروف نچسب چدنی به گونه ای است که به هیچ عنوان بخارات حاصل از پختن مواد اولیه غذائی که در آن ویتامینها ، پروتئینها و املاح مفید وجود دارد از داخل ظرف خارج نشده و به محض تماس با سطح داخلی درب ، میعان صورت می پذیرد و از طریق نقاط برجسته تعبیه شده به روی مواد غذائی در حال پخت ریزش می کند . این امر موجب حفظ تمامی ارزشهای غذائی شده و ضمن بهترین بهره وری، غذائی کاملا سالم و مفید را نوش جان خواهید کرد.
 

0 نظرات

نظری ثبت نشده است

افزودن نظر جدید

لینک کوتاه